Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy

POZYTYWNA DYSCYPLINA

Utworzono dnia 06.12.2021

Kilka słów o wdrażaniu społeczno – emocjonalnego programu

POZYTYWNEJ DYSCYPLINY w szkole

Zmiany w kulturze szkoły nie pojawiają się z dnia na dzień. W istocie wymagają one poświęcenia, cierpliwości, nauki i praktyki dlatego sposób, w jaki dorośli reagują na niewłaściwe zachowanie uczniów jest dla dzieci istotnym wzorcem postępowania.

Zgodnie z PD każdy dorosły:

  • rozumie, że jakość relacji i atmosfera panująca w szkole mają kluczowe znaczenie dla odnoszenia przez uczniów sukcesów w nauce,
  • stara się umożliwić wytworzenie silnego poczucia znaczenia i więzi wśród uczniów, rodzin i kardy w kontekście społecznym, jak i szkolnym,
  • koncentruje się na długofalowych rozwiązaniach problemu niewłaściwego zachowania na poziomach indywidualnym, klasowym oraz szkolnym,
  • postrzega błędy jako okazje do nauki, a niewłaściwe zachowanie jako szansę na ćwiczenie kluczowych umiejętności życiowych,
  • kwestionuje tradycję sprawowania kontroli przez dorosłych oraz przyznawania kar i nagród.

Wizja PD to obraz szkoły, w której dzieci nigdy nie doświadczają upokorzenia, kiedy im się nie powiedzie, ale zamiast tego czują się wzmocnione szansą uczenia się w bezpiecznym otoczeniu na własnych błędach. Dzięki wdrożeniu zasad PD w szkole, uczniowie uczą się Siedmiu Ważnych Przekonań i Umiejętności:

  • Jestem zdolny.
  • Ma znaczenie to, co wnoszę od siebie i jestem naprawdę potrzebny.
  • Wykorzystuję wiedzę, jaką mam, aby dokonywać wyborów, które pozytywnie wpływają na to, co przydarza się mnie i mojej grupie.
  • Posiadam dyscyplinę i samokontrolę.
  • Potrafię pracować z innymi z zachowaniem szacunku.
  • Rozumiem, jak moje zachowanie oddziałuje na innych.
  • Umiem rozwijać mądrość i umiejętność właściwego osądu poprzez codzienną praktykę.

 

 

WARSZTATY DLA UCZNIÓW

 

I Warsztaty dotyczące samoregulacji, która jest zdolnością do kontrolowania lub modulowania emocji, pragnień, impulsów oraz działań. Ważnym krokiem w uczeniu się samoregulacji jest umiejętność rozpoznania i nazywania emocji, które są dobre i bardzo nam potrzebne.

W tym zakresie dwa tematy:

  1. Mózg jak na dłoni, ćwiczenia z zakresu samo uspokajania się i budowania świadomości emocjonalnej.
  2. Koło podstawowych uczuć, nazywanie tego co odczuwam, ćwiczenie umiejętnego komunikowania tego co nas „gryzie” oraz „zobaczenie”, jakie ślady zostawiają po sobie niemiłe, obraźliwe komentarze.

II   Warsztat dotyczący motywacji i budowania współpracy, które współtworzą środowisko, gdzie wszyscy są wygrani, nikt nie musi przegrywać.

W tym zakresie temat:

  1. Odkrywanie istoty współpracy z wykorzystaniem ćwiczeń: kooperatywnego żonglowania, zabawy z piłką, przekraczania granicy i ćwiczenia z zakresu zachęty.

III Warsztat w tematyce szacunku i zrozumienia odrębności jednostek pozwalający na zrozumienie tego, że każda osoba ma swój własny, unikalny sposób postrzegania świata.

W tym zakresie temat:

  1. Co to jest 3xS ( szacunek do siebie, drugiej osoby, sytuacji/miejsca), doświadczenie empiryczne faktu, że różnice (wady z zalety osoby) mogą stać się zasobami grupy.

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 30

W poprzednim tygodniu: 76

W tym miesiącu: 381

W poprzednim miesiącu: 391

Wszystkich: 8994