W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „(Nie)zwykła matematyka“. Głównym celem projektu jest kształcenie inicjatywy i pomysłowości w rozwiązywaniu problemów oraz rozwijanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. W ramach projektu uczniowie będą podejmować działania, które pozwolą na pokazanie związku matematyki z życiem codziennym, dostrzeganie zależności matematycznych w otaczającym świecie, swobodne posługiwanie się matematyką w życiu codziennym, zachęcanie do myślenia ekonomicznego oraz kształtowanie wyobraźni geometrycznej, wykorzystanie nowoczesnych metod technologicznych jako pomoc w nauce i zdobywaniu wiedzy, rozwijanie poczucia własnej wartości poprzez osiąganie sukcesu, kształtowanie u uczniów kreatywności i aktywności, a także kształtowanie takich cech jak: wytrwałość, systematyczność, dokładność, inicjatywa oraz zdobywanie umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej.
W ramach projektu uczniowie naszej szkoły zrealizują co najmniej 15 zadań projektowych z 10 różnych modułów.
Zrealizowaliśmy następujące zadania:
-
Moduł I - Co w trawie piszczy, Zadanie 7. Ślimak Teodorosa. Uczniowie klasy VIII stworzyli kolorowe obrazy na bazie kolejnych pierwiastków. W tym zadaniu wykazali się nie tylko dokładnością, ale także wyobraźnią i kreatywnością.
-
Moduł I - Co w trawie piszczy, Zadanie 2. Wielka, większa, największa. Uczniowie klasy VIII przygotowali plansze z ciekawostkami przyrodniczymi, a do ich opisu użyli notacji wykładniczej.
-
Moduł VII - Kasa rządzi światem. Zadanie7. Bankrut czy milioner? Uczniowie klasy V grając w grę inwestycyjną uczyli się nie tylko matematyki i przedsiębiorczości, ale również bardzo dobrze się bawili.
-
Moduł VI - Świąteczna matematyka. Zadanie1. Dzień tabliczki mnożenia. 4 października – uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
-
Moduł IV - Nie tylko na planszy. Zadanie 3. Planszówkowy zawrót głowy. Uczniowie klasy VI zorganizowali wieczór gier planszowych. Wszyscy przez kilka godzin grali w różne gry planszowe, jednocześnie świetnie się bawiąc.
-
Moduł II - Galeria sztuki. Zadanie 1. Cyrklem malowane. Uczniowie klasy V i VI stworzyli kolorowe obrazy na bazie koła i okręgu, wykazując się dokładnością, wyobraźnią i kreatywnością.
-
Moduł VI - Świąteczna matematyka. Zadanie 1. Kalendarz adwentowy. Uczniowie klasy VIII codziennie, przez cały grudzień rozwiązywali zadania matematyczne o tematyce świątecznej. Wszyscy, którzy podjęli to wyzwanie musieli wykazać się nie tylko wiedzą matematyczną, ale także sumiennością i wytrwałością.
-
Moduł II - Galeria sztuki. Zadanie 7. Matematyczne wyszywanki. Uczniowie wykazując się kreatywnością, dokadnością i niezwykłą cierpliwością wykorzystując sztukę kreślenia nitką przygotowali kartki świąteczne.
-
Moduł VI - Świąteczna matematyka. Zadanie 7. Międzynarodowy Dzień Puzzli. Uczniowie młodszych klas również realizują zadania projektu edukacyjnego "(Nie)zwykła matematyka". Uczniowie klas I-III na zajęciach świetlicowych świętowali Międzynarodowy Dzień Puzzli. Wykazując się spostrzegawczością i cierpliwością układali puzzle różnej liczebności i wielkości, po to by ostatecznie z dumą prezentowac efekt swojej pracy.
-
Moduł VI - Świąteczna matematyka. Zadanie 4. Dzień Logiki. W ramach Dnia Logiki w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Logicznego Myślenia. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: klasy I-II oraz klasy IV-VIII. Uczestnicy rozwiązywali test zadań logicznych, ponadto uczniowie z klas IV-VIII zmierzyli się z innymi zadaniami logicznymi takimi jak: sudoku, kostka Soma, tangram czy kostka Rubika.
-
Moduł V - Historyczne zmagania. Zadanie 3. Dawne przyrządy matematyczne. Uczennice klasy VIII przygotowały prezentacje multimedialne pokazujące dawne przyrządy matematyczne i przybory szkolne wykorzystywane na lekcjach matematyki.
-
Moduł VI - Świąteczna matematyka. Zadanie 8. Dzień Pizzy. 9 lutego klasa VIII, w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "(Nie)zwykła matematyka" świętowała Międzynarodowy Dzień Pizzy. Przy okazji tego święta podsumowaliśmy dział matematyki "Koło i okrąg". Uczniowie rozwiązywali zadania, których głownym bohaterem była pizza; liczyli jej pole, porównywali różne wielkości oraz zastanawiali się jaką pizze jest korzystniej zamówić. Świętowanie w tym dniu nie mogło obyć się bez zjedzenia choćby najmniejszego kawałka pizzy.
-
Moduł VI - Świąteczna matematyka . Zadanie 2. Dzień Liczby Pi. W ramach szkolnych obchodów Święta Liczby Pi uczniowie naszej szkoły brali udział w licznych konkursach, m.in.: konkurs plstyczny "Matematyka wokół nas", bicie rekordu szkoły w zapamiętaniu cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, konkurs międzyklasowy, gdzie rywalizowali w następujących konkurencjach: quiz "Nasza szkoła w liczbach", pi-rebusy, kręcenie hula-hop, pi-tangram.
-
Moduł VIII - Budujemy. Zadanie 10. Drukujemy 3D. Uczniowie naszej szkoły korzystając z drukarki 3D wydrukowali zestaw kątów do wykorzystania na lekcji matematyki oraz kostki soma. Kostki te cieszą się dużym zainteresowaniem na świetlicy szkolnej, zostały wykorzystane podczas Szkolnego Konkursu Logicznego Myślenia jako jedna z konkurencji, a także były rozdane jako nagrody w tym konkursie.
-
Modół III - Sposób na powtórzenie. Zadanie 7. Przygotowanie lapbooka. Uczniowie klasy VI w celu powtórzenia i utrwalenia materiału z działu ,,Pola wielokątów" przygotowywali lapbooka zawierającego najważniejsze zagadnienia o figurach płaskich, sposobie obliczania ich obwodu i pola powierzchni.
-
Moduł III - Matematyka inaczej ... Zadanie 5. Odwrócone powtórzenie. Uczniowie klasy VI przed lekcją powtórzeniową z działu „Pola wielokątów” pogłębiając i utrwalając wiedzę w swoich domach przygotowali zadania, zagadki i quizy. Następnie ćwiczyli swoje i kolegów umiejętności rozwiązując zadania z korzystając z wskazówek nauczyciela i wykorzystując techniki multimediale.
-
Moduł IX - Przepyszna matematyka Zadanie 1. Wiem, co jem... Uczniowie klasy VI przygotowali tablicę przedstawiającą zawartość cukru w spożywanych przekąskach i napojach. Szóstoklasiści odczytywali informację o zawartości cukru z opakowań produktów, przeliczali jaka jest jego zawartość w całym opakowaniu oraz przy użyciu wagi odmierzali odpowiednią jego ilość. Uczniowie nie kryli zdziwienia efektami swojej pracy, przyznając, że nie zdawali sobie sprawy ile cukru spożywają każdego dnia.
-
Moduł III - Matematyka inaczej... Zadanie 3. Escape room .Uczniowie klasy VI w ramach lekcji matematyki rozwiązywali zagadki logiczne w escape room "Dom Tajemnic".
-
Moduł X Matematyka w podróży. Zadanie 10. Do you speak? Uczniowie klasy VIII opracoowali słowniki zawierające matematyczne słownictwo w różnych językach. Mieliśmy okazję poznać pojęcia związane z matematyką w języku angielskim, hiszpańskim, czeskim czy francuskim.
-
Moduł III: Matematyka inaczej. Zadanie 9. Moja szkoła w liczbach. Uczniowie klasy VI zbierali dane liczbowe dotyczące wskazanego obszaru (szkoła i jej uczniowie). Zebrane dane przedstawili za pomocą diagramów procentowych. Wyniki swojej pracy przedstawili na forum klasy podczas lekcji powtórzeniowej z matematyki.