W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła bierze po raz drugi udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „(Nie)zwykła matematyka“. Głównym celem projektu jest rozwijanie zainteresowań, zdolności, kompetencji matematycznych, poprzez zastosowanie metod aktywizujących z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów, poszerzenie, pogłębienie wiedzy na temat liczb i działań na nich oraz figur geometrycznych, integracja wiedzy szkolnej i pozaszkolnej, doświadczeń uczniowskich i ich aktywnego działania, uświadamianie uczniów i pokazanie im, jakie szerokie zastosowanie w praktyce i codziennym życiu ma matematyka, poznanie własnego miejsca zamieszkania i jego mieszkańców poprzez udział w projekcie, rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania oraz wzmacnianie motywacji poznawczej, propagowanie umiejętności i wiedzy matematycznej w środowisku lokalnym, integracja środowisk biorących udział w projekcie, rozwijanie umiejętności społecznych oraz kompetencji takich jak kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, samorządność.
W ramach projektu uczniowie naszej szkoły zrealizują co najmniej 12 zadań projektowych z 10 różnych modułów. Zrealizowaliśmy następujące zadania:
-
Moduł IV: Matematyka konstrukcyjna. Zadanie 11. Historyczne budowle europejskie. Uczniowie klasy VI przygotowując się do Europejskiego Dnia Języków na lekcji matematyki wykonali słynną budowle Francji Wieżę Eiffla w skali 1: 1000.
-
Moduł I: Z logiką na Ty. Zadanie 8. Logika kartki paipieru. Uczniowie klasy V na lekcji matematyki metodą origami wykonali bryłę sześcianu.
-
Moduł IV: Matematyka konstrukcyjna. Zadanie 5. Szkieletowe konstrukcje. Uczniowie klasy V na lekcji matematyki i techniki wykonali szkielety sześcianów, czworościanów i ostrosłupów wykorzystując patyczki do szaszłyków i kasztany.
-
Moduł VIII: Gram w matmę. Zadanie 3. Dzień Gier Planszowych. 10 października obchodziliśmy na świetlicy Dzień Gier Planszowych.
-
Moduł II: Mistrz rachunków. Zadanie 5. Dzień Tabliczki Mnożenia. 17 listopada obchodziliśmy na świetlicy XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
-
Moduł VI: Matematyka i sztuka. Zadanie 2. Symetria w przyrodzie. Uczniowie klasy 6 na lekcji matematyki udali się na wycieczkę w poszukiwaniu symetrii w roslinach i otoczeniu..
-
Moduł III: Matematyczne Kuchenne Rewolucje. Zadanie 4. Ile kosztuje kilogram przypraw. Uczniowie klasy 4 utrwalając jednostki masy sprawdzili ile kosztuje kilogram pieprzu, oregano, bazyli i liścia laurowego.
-
Moduł V: Matematyka pustej klasy. Zadanie 9. Stacje zadaniowe - czyli biegane powtórzenie wiadomości. Uczniowie klasy VII w ramach powtórzenia wiadomości z działu "Procenty" zmierzyli się z stacjami zadaniowymi.
-
Moduł I: Z logiką na Ty. Zadanie 3. Logika od święta - Uczniowie klasy VII w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia codziennie przez cały grudzień rozwiązywali zadania logiczno - matematyczne.
-
Moduł II: Mistrz rachunków. Zadanie 11. Matematyczne pranie - Uczniowie klasy VII "robili pranie" obliczając pierwiastki oraz porównując liczby niewymierne.
-
Moduł I: Z logiką na Ty. Zadanie 4. Dzień Logiki (14 stycznia) - Z okazji Światowego Dnia Logiki w naszej szkole powstała aktywna "gazetka" pełna zagadek logicznych, które każdy uczeń może zabrać ze sobą by "rozruszać swoją główkę".
-
Moduł VI: Matematyka i sztuka. Zadanie 6. Haft matematyczny. - Uczniowie klasy V i VI na zajęciach matematyki i techniki wykonali kartki świąteczne metodą haftu matematycznego.
-
Moduł III: Matematyczne kuchenne rewolucje. Zadanie 10. Organizujemy przyjęcie urodzinowe. - Uczniowie klasyVI na zajęciach matematyki i techniki wykonali sałatkę owocową. Następnie powtarzając działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych wykonali obliczenia dotyczące kosztu wykonania sałatki, wagi wyrażonej w kg, dag, g. Obliczali jakim ułamkiem sałatki jest jej poszczególny składnik przybliżając wynik do części setnych.
-
Moduł I: Z logiką na Ty. Zadanie 7. Jak to przeczytać? – uczniowie klasy VI wprowadzili na lekcję trochę humoru i rozszyfrowywali matematyczne suchary. Do realizacji tego zadania przystąpili również uczniowie podczas zajęć świetlicowych, już teraz poszukiwali pierwszych zakodowanych wiosennych kwiatów.
-
Moduł X: Matematyczne święta niematematyczne. Zadanie 14. Dzień Nauki Polskiej – uczniowie klasy IV wykonali prezentacje multimedialne o polskich matematykach.
-
Moduł III: Matematyczne Kuchenne Rewolucje. Zadanie 5. Wiem, co jem – uczniowie klasy VII przygotowali tablicę przedstawiającą zawartość cukru i soli w spożywanych przez dzieci przekąskach.
-
Moduł VI: Matematyka i sztuka. Zadanie 12. Rysunkowe powtórzenie – uczniowie klasy VII stworzyli tablicę z powtórzeniem wiadomości w formie sketchnotek z tematu „Trójkąty i ich własności”.
-
Moduł VII: Ćwiczymy nie tylko umysł czyli matematyka na sportowo. Zadanie 11. Polskie rekordy sportowe – uczniowie klasy V opracowali dane dotyczące polskich rekordów sportowych oraz innych sukcesów polskich sportowców. Dane i wykresy przedstawili w swoich prezentacjach mulitmedialnych.
-
Moduł IX: Szkolny Bank Matematyczny. Zadanie 9. Eurobiznes – uczniowie klasy V zmierzyli się ze sobą w grze Eurobiznes. Uczestnicy połączyli dobrą zabawę z nauką jak dobrze prowadzić biznes.
-
Moduł IX: Szkolny Bank Matematyczny. Zadanie 11. Grosz do grosza – uczniowie klasy VI i VII uczestniczyli w niezwykle ciekawej „lekcji w banku”. Podczas spotkania, uczniowie dowiedzieli się, jak duży związek z matematyką ma bankowość, poznali podstawowe zasady funkcjonowania kont bankowych, wysłuchali kilku bankowych ciekawostek. Na spotkaniu poruszony był również bardzo ważny temat bezpieczeństwa w bankowości internetowej.