Szkoła w regionie - program administrowany przez dyrektora szkoły
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Zajączkach Pierwszych tętni życiem. Szkoła nasza cieszy się dobrą sławą w regionie, a ukończenie tejże szkoły daje szansę, by z otwartą pełną wiedzy i pomysłów głową śmiało ruszać w świat. Praca naszej szkoły w kwestii edukacji regionalnej jest dobra. Szkoła w ogromnym stopniu pomaga zrozumieć otaczający świat, swoją "małą ojczyznę", jej historię, kulturę, tradycje i współczesność, rozwija społecznie, uwrażliwia, uczy współpracy, działania na rzecz innych i dla dobra wspólnego. W naszej szkole kwitnie życie kulturalne miejscowości Zajączki Pierwsze. W ciągu całego roku szkolnego organizowane są liczne uroczystości i imprezy okolicznościowe, które pozwalają na lepszą integrację lokalnego środowiska. Prezentujemy na nich swoje zdolności aktorskie i wokalne. Należą do nich: Wieczornica, Dzień Babci i Dziadka, Święto szkoły - Brzechwałki, Dzień Matki i Ojca, festyn rodzinny Mama, Tata i Ja, przedstawienia np. Jasełka, Wielkanoc, Dzień Ziemi itd.
Zapraszani są na nie przedstawiciele władz samorządowych, Gminnego Ośrodka Kultury, Koła Łowieckiego, organizacji działających na terenie naszej miejscowości: Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, Akcji Katolickiej, księża, rodzice, dziadkowie oraz wszyscy mieszkańcy naszej miejscowości. Każdego roku przeżywamy te uroczystości inaczej i za każdym razem bardzo wyjątkowo. Powyższe uroczystości promujące edukację regionalną zajmują poczesne miejsce w życiu naszej szkoły. Uroczysty nastrój, plastyczna oprawa i widowiskowy charakter sprawiają, że są długo rozpamiętywane, wywołują pożądane zachowania i kształtują odpowiednie postawy. Oprócz uroczystości i przedstawień na terenie naszej szkoły organizowane są liczne turnieje i konkursy, na których mamy możliwość wykazania się wiedzą przyrodniczą i historyczną oraz umiejętnościami plastycznymi i artystycznymi np. Gminny Turniej Ekologiczny, Konkurs Historyczny -Co wiesz o regionie?, Moja miejscowość Zajączki 100 lat temu, Nasza szkoła dawniej i dziś.
Jesteśmy świadomi, że mieszkamy w ciekawym miejscu, które warto lepiej poznać, dlatego chętnie uczestniczymy w konkursach i turniejach o tematyce regionalnej organizowanych na terenie naszej szkoły i poza nią. Każdego roku uczestniczymy w różnych akcjach organizowanych na terenie naszej szkoły np. Posadź swoje drzewko, Szlachetna Paczka, Nakrętka, Sprzątanie Świata, zbiórka makulatury.
Cieszymy się, że uczestniczymy w niezwykłej przygodzie i że wspólnie możemy zrobić coś dobrego na rzecz środowiska i pomocy tym najbardziej potrzebującym. W okresie Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia przypominamy sobie tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami w kraju i w regionie oraz wykonujemy przepiękne ozdoby i stroiki. 21 marca, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny obchodzimy staropolski zwyczaj Topienia Marzanny. Kukłę Marzanny podpalamy i wrzucamy do pobliskiej rzeki. Symbolizuje to koniec zimy i początek wiosny. Swoje zdolności i zainteresowania przyrodnicze i historyczne rozwijamy biorąc udział w zajęciach pozalekcyjnych koła historyczno-regionalnego i przyrodniczo-regionalnego. Zajęcia mają charakter warsztatowy. Uczymy się na nich pod bacznym okiem nauczycieli, korzystania z różnych źródeł informacji oraz docierania do wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Za każdym razem odkrywamy wyjątkowość miejsca w którym mieszkamy. Zajęcia propagują kulturę regionu. Poznajemy na nich przeszłość, piękno i tradycję naszej miejscowości.
W kwietniu 2010r. na niniejszych zajęciach gościliśmy panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Panie opowiadały bardzo ciekawie o historii naszej miejscowości i pokazały tajniki rękodzieła ludowego. W ramach zajęć chętnie i często uczestniczymy w wycieczkach rowerowych, które przybliżają kulturę najbliższego regionu. Uczymy się obserwować otoczenie, współdziałać w grupie i dostrzegać piękno najbliższej okolicy, tak jak to czynił polski poeta i tłumacz epoki romantyzmu Władysław Syrokomla. Wszystkie informacje z życia szkoły są na bieżąco umieszczanie na stronie internetowej naszej placówki. Przy każdej notatce można również obejrzeć ciekawe zdjęcia zamieszczone w Galerii. Najważniejsze wydarzenia szkolne dokumentowane są także w kronice szkolnej systematycznie prowadzonej przez nauczycieli. Oprócz informacji zawiera ona wpisy ważnych osobistości goszczących w szkole. Kronikę wydarzeń szkolnych wzbogacają też zdjęcia. 24.01.2013r. na zebraniu ogólnym zaprezentowaliśmy wszystkim zebranym rodzicom naszą szkołę. Przedstawiliśmy scenkę, w której zagraliśmy rolę turystów zwiedzających naszą miejscowość i szkołę, odczytaliśmy list zachęcający koleżankę Marysię do odwiedzenia naszej placówki, przygotowaliśmy prezentację o uczniach naszej szkoły, ich pasjach i zainteresowaniach, uroczystościach, imprezach, akcjach, wycieczkach, osiągnięciach sportowych. Rodzice mogli również obejrzeć album i przepiękne prace ze zdjęciami i opisami wydarzeń mających miejsce w naszej szkole. Poza przedstawicielami władz samorządowych i organizacjami działającymi na terenie naszej miejscowości nasza szkoła współpracuje również z funkcjonariuszami Policji, którzy przeprowadzają pogadanki na temat niebezpieczeństw i zagrożeń czyhających na uczniach oraz z Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną, która wykonuje badania uczniów pod kątem uzdolnień, a także Miejsko Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który rozpoznaje środowisko ucznia, finansuje obiady najbardziej potrzebującym, wspiera rodziny potrzebujące pomocy, dofinansowuje do wyjazdów uczniom z rodzin ubogich. W sierpniu nasza szkoła stanie się centrum obchodów powiatowego święta plonów, a my uczniowie postaramy się zaprezentować przepiękny program artystyczny, w którym przypomnimy jaka jest tradycja dożynkowa w naszym regionie. Dzięki tym wszystkim działaniom podejmowanym w naszej szkole możemy poznawać nowych ludzi, nabywamy nowe doświadczenia, a także uczymy się pomagać innym, dbamy o swoją okolicę, rozwijamy zainteresowania i kulturę osobistą. Uczymy się otwarcia na innych i odpowiedzialności za społeczność, której jesteśmy uczestnikami.